wtorek, 20 października 2015

GIGOWA POLECAJKA: Suuns + Jerusalem In My Heart w Cafe KulturalnaMagiczne dwa w jednym już w ten czwartek w Kulturalnej.


To może najpierw o każdym z osobna. Bo zarówno Suuns, jak i Jerusalem In My Heart to zespoły budzące wielkie emocje, sprawiające, że po całym ciele przebiegają ciarki i mające już zapisane całkiem spore rozdziały swojej muzycznej historii. Ten pierwszy powstał w Montrealu podobno już w 2007, jednak pierwszym namacalnym dowodem jego obecności na scenie był wydany trzy lata później album Zeroes QC, który w mgnieniu oka zainteresował opinię publiczną i zaowocował ogromną trasą koncertową niemalże dookoła globu. Muzyka grana przez kwartet wychodzi poza utarte szlaki. Utwory takie jak „Up Past The Nursery” i „Pie IX” zmuszają do głębszej refleksji i zwolnienia na moment, by dokładniej przysłuchać się historii opowiadanej przy pomocy stłumionego wokalu i całej palety nieoczywistych dźwięków. Konsekwencją tak obranej drogi był kolejny album utrzymany w bardzo podobnym tonie. Największe zainteresowanie wzbudził wówczas zdecydowanie klip do utworu „2020”, który rozświetli nawet najciemniejszą noc. 
Projekt Jerusalem In My Heart to natomiast wypadkowa muzycznych zainteresowań pochodzącego z Libanu Radwana Ghazi Moumneha. Artysta większą część życia spędził jednak w Kanadzie, która w przeważającym stopniu ukształtowała jego muzyczną tożsamość. Muzyka grana przez Moumneha łączy w sobie awangardową elektronikę i orientalne akcenty. W Warszawie, poza wspólnym występem, JIMH zagra również solo, w roli supportu, promując swój najnowszy, wydany we wrześniu tego roku album If He Dies, If If If If If If, który jest symbolicznym pomostem łączącym dwa porządki, z których wywodzi się Libańczyk – gorący, tętniący życiem Bejrut oraz chłodniejszy i bardziej powściągliwy Montreal. Zdominowany przez arabskie zaśpiewy materiał na żywo zapewne wybrzmi jeszcze pełniej niż na płycie.
Oba te projekty połączył Montreal, w którym skrzyżowały się drogi jego członków. Założenie było bardzo proste: wchodzimy wspólnie do studia na 7 dni i nagrywamy, co nam w duszy gra, nie bojąc się eksperymentów i na pozór niepasujących do siebie połączeń. Efekt? Wychwalana przez media na całym świecie płyta zatytułowana po prostu Suuns + Jerusalem In My Heart, która przełamuje wszelkie stereotypy, intryguje i nie pozwala przejść obok siebie obojętnie. Odegranie materiału w wersji live będzie nie lada wyzwaniem nie tylko dla muzyków, ale i słuchaczy – mamy bowiem do czynienia z muzyką nie do końca radiową. To będzie zdecydowanie magiczny i w dodatku jedyny taki w Polsce wieczór w Cafe Kulturalna.
***

Miłosz Karbowski


Kto: Suuns + Jerusalem In My Heart (support: JIMH solo)
Gdzie: Cafe Kulturalna (pl. Defilad 1, Warszawa)
Kiedy: czwartek, 22 października start: 21:30
Bilety: 30 zł (z rezerwacją) / 35 zł (na bramce)
Event: K L I K!

Rezerwacji biletów można dokonywać poprzez dodanie się do  NEWSLETTERA Cafe Kulturalna przez niniejszylink (lub poprzez kliknięcie stosownego pola w menu głównym na profilu Kulturalnej). Podczas rejestracji należy pobrać ostatni wysłany Newsletter - tam znajdziecie możliwość rezerwacji biletu.

WYNIKI KONKURSU:
Podwójne zaproszenia na koncert Suuns i Jerusalem In My Heart otrzymują Aleksandra Migacz oraz Łukasz Żychowicz. Zwycięzców zachęcamy do kontaktu mejlowego (redakcja@fyh.com.pl) lub poprzez wiadomość na fejsbuku. 

POLECAMY LEKTURĘ:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw wiadomość.