piątek, 14 października 2016

GIGOWA POLECAJKA: Too Many Fireworks presents Scores #4 w Mózgu Powszechnym


Po wakacyjnej przerwie do stołecznego Mózgu powraca cykl Scores. 22 października znowu obejrzymy fragmenty filmów i usłyszymy graną na żywo muzykę. Tym razem w Warszawie wystąpią Swiernalis, Di.Aria, Mindsedge, Wicked Giant oraz Drgania.


Nadchodząca edycja będzie już czwartą, którą Neil Milton z Too Many Fireworks, szkockiej wytwórni działającej u nas w kraju, organizuje w stołecznym Mózgu. Wcześniej mogliśmy oglądać fragmenty filmów, które specjalnie wybrali Rosa Vertov, Ted Nemeth, Sonia pisze piosenki, Minerals, Päfgens, Small Mechanics, Vökuró, Lilly Hates Roses czy Wild Books. Do tego oczywiście muzyka grana na żywo przez tych wykonawców. Jak spojrzy się na nazwy i sprawdzi ich twórczość, konkluzja nasuwa się jedna - Scores to ogromny muzyczny miszmasz gatunkowy. Rzecz nie do zaszufladkowania, wydarzenie ciekawe i raczej niepowielane obecnie nad Wisłą (Wartą, Bugiem, Sanem, Odrą i Narwią chyba także?). Jasne, wiadomo, muzyka grana do filmów to standard, nic innowacyjnego i sięgająca wielu, wielu lat wstecz. Kilka lat temu Polin organizowało cykl wakacyjnego kina z muzyką na żywo. Do tego pod chmurką. Było naprawdę fajnie. Ale w Mózgu wcale nie jest gorzej.

Potwierdziły to wszystkie wcześniejsze odsłony - ta styczniowa, ta kwietniowa i również ta czerwcowa. Teraz, po ponad pięciu miesiącach, Scores powraca do Warszawy. A wraz z ideą również i muzycy. Tym razem w Mózgu wystąpią Swiernalis, Di.Aria, Mindsedge, Wicked Giant oraz Drgania. Paczka bardzo zróżnicowana.

Najciekawiej zapowiada się występ Hani Pioski, znanej także jako Di.Aria. Scenę improwizowaną zna bardzo dobrze, tak jak i fani impro powinni ją już nieźle kojarzyć. Członkini Warsaw Improviser Orchestra, występowała z Arturem Maćkowiakiem, grywa z Qbą Janickim oraz z Pawłem Szamburskim i Patrykiem Zakrockim. Mało? No to dodajmy do tego udział na jedenastym Jazz Mózg Festiwalu. Wokalnie wyprawia niestworzone rzeczy, a jeśli doda się fakt, ze mało jest na improwizowanej scenie aktywnych dziewczyn, tego koncertu nie można przegapić. Obecnie Hania Piosik szykuje swój debiutancki materiał, który, zwłaszcza gdy spojrzy się na utwory z soundclouda, zapowiada się bardzo, bardzo, bardzo interesująco.Z nowym materiałem pojawią się natomiast Mindsedge, post-rockowy skład z nie tak znowu bardzo oddalonej od Warszawy Góry Kalwarii, czyli miasta, w którym swego czasu pracował - wówczas jeszcze z zarzutami korupcyjnymi - Dariusz Wdowczyk. Powstali w 2006 roku, początkowo jako In Vain, chcąc wtedy grać muzykę nie tylko instrumentalną. Gdy nie udało się znaleźć wokalisty, a sami muzycy stwierdzili, że instrumentale są idealne, porzucili temat. Obecnie promują Shades, album wydany własnym sumptem w tym miesiącu. U Mindsedge post-rock miesza się z semimetalowymi riffami, ale to właśnie ten pół-patetyczny klimat nosi nagrania zespołu. Zastanawiające, jaki film wybiorą do swojej muzyki....Kolejnym projektem, który w Mózgu będzie mógł pochwalić się świeżym wydawnictwem, będzie Wicked Giant. Debiutancką epkę kwartet z Warszawy wypuścił 7 października i jest to materiał, którym warto się zainteresować. Napędzany wokalem Alicji Boratyn (śpiewa także w New People!) kolaż post-punku, grunge'u i syntezatorowego popu sprawdza się znakomicie - przynajmniej na debiutanckim minialbumie. Koncertowo Wicked Giant na razie nie maja się - jeszcze - czym pochwalić, ot, kilka gigów w Warszawie scenicznej kariery nie czyni, ale dobra epka to idealny moment na start, a podczas Scores też może być bardzo ciekawie.I tak, jak zawsze w Scores bywa, tak i podczas czwartej odsłony cyklu organizatorzy postarali się o jednego komercyjno-popowego wykonawcę. Ostatnio byli to Lilly Hates Roses, teraz padło na Pawła Świernalisa, który po Lord & The Liar rozpoczął solową karierę jako Swiernalis. Start ma już niezły, bo kilka utworów na YouTube nabiło stat, a sam piosenkarz trafił do Kayaxu, czyli szansę na sukces są bardzo, bardzo duże. Dodamy do tego producenta, czyli Pawła Cieślaka, mamy pełen obraz sytuacji. 


22 października 2016
Mózg Warszawa

godzina 20.00
bilety: 20 zł
EVENT:
K L I K!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw wiadomość.