sobota, 19 grudnia 2015

PŁYTOWY GRUDZIEŃ W FYH: Pointless GeometryDo Bożego Narodzenia coraz mniej czasu, więc dziś przedstawiamy kolejną wytwórnię, która przyłączyła się do naszej przedświątecznej akcji Płytowy Grudzień w FYH. A jest nią Pointless Geometry.


Pointless Geometry swoją działalność wydawniczą rozpoczęło w tym roku od Black Market Goods, kasety nagranej przez FOQL. Następnie warszawska wytwórnia dorzuciła kasety IXORA (Gaap Kvlt i Micromelancolié) i VHS WIDT. To był rzut wiosenny, bo teraz, na jesieni, label zarządzany przez Darka Pietraszewskiego i Katarzynę Królikowską z Trzeciej Fali przygotował kolejne albumy. Najpierw, kilkanaście dni temu, dorzucił Bardo ciepłe lato Mchów i Porostów, czyli Bartosza Zaskórskiego na kasecie magnetofonowej i ponownie VHS, tym razem ZXSinclair Adama Frankiewicza. W planach Pointless Geometry ma kolejne albumy, kolejne skupione wokół nie do końca łatwej i prostej elektroniki. Kiedy? A co? Na to trzeba czekać, ale dotychczasowe wydawnictwa PG wskazują na to, że mamy do czynienia z mocnym wydawniczym graczem. Trzymamy kciuki, bo poza wytwórnią Trzecia Fala zajmuje się promocją niszowych wykonawców i ich koncertów. A co znalazło się w pointlessowym worze od Świętego Mikołaja?


ZXSinclair - ZXSinclair
Adam Frankiewicz (Pionierska Records) podczas Open Source Art Festivalu w Trójmieście. Materiał zebrany na ZXSinclair to nic innego, jak właśnie zapis z jego występu na OSA. Pointless Geometry album wydało na kasecie VHS, więc można posłuchać i pooglądać. Dużo noise'u, dźwiękowy chaos jak okiem do kineskopu sięgnąć. Transowa rytmika, głęboki bas i glitch. Bardzo mocne wydawnictwo, jedno z ciekawszych Frankiewicza. Osoby z tendencjami do epilepsji lub ci, którzy po kinowej premierze Pokemonów mają lęk przed migawkami, powinny skupić się na muzyce. Inni nie mają się czego obawiać, więc niech działa wizja i fonia. 

Mchy i Porosty - Bardzo ciepłe lato
W sercu Bartosza Zaskórskiego tegoroczne lato musiało być naprawdę ciepłe, ba, wręcz gorące (faktycznie takie było), skoro głowa wymyśliła taki materiał. Dziki, tropikalnie szalony, skonstruowany chaotycznie, ale z pełną świadomością występujących dźwięków. Mchy i Porosty przenoszą słuchacza w świat postapokaliptyczny, gdzie noise rządzi się swoimi prawami i narzuca innym wymyślone przez siebie reguły. Każdy fan techno powinien sprawdzić Bardzo ciepłe lato, bo gdy globalne ocieplenie ma się w najlepsze, zimy wkrótce może w ogóle nie być. A co wtedy pozostanie? Bardzo ciepły rok i... Bardzo ciepłe lato.

IXORA - IXORA
Wspólny projekt Gaap Kvlt i Micromelancolié traktujący o roślinie o nazwie iksora. Przy okazji recenzji IXORY cytowałem Kurta Vonneguta: Jest to coś, czego Ziemianie mogliby się nauczyć, gdyby się rzeczywiście postarali: sztuki kontemplowania dobrych chwil i ignorowania złych. O tym jest własnie ta kaseta, a raczej do tego sprowadza i muzyków, i słuchaczy. Trzydzieści minut, dwa nagrania z podziałem na utwór każdego z wyżej zainteresowanych. Jeden (Gaap Kvlt) gra jak zawsze ambienty wymieszane z drone'ami, raczej w sposób łagodny i spokojny. Robert Skrzyński natomiast, też jak zawsze, uderza w sprzężenia dźwiękowe, jednak w mniejszym stopniu niż to robił na wcześniejszych nagraniach. To ciekawe wydawnictwo, dość charakterystyczne dla obu producentów, jeśli spojrzymy na nie jako wypadkową muzycznych zainteresowań . 

***


Wszystko, co musicie zrobić, to wysłać nam maila na nasz specjalny adres: plytowygrudzien@fyh.com.pl. W tytule musicie napisać „Konkurs świąteczny: nazwa wytwórni, której płyty rozdajemy” (w tym wypadku „Konkurs świąteczny: Pointless Geometry”). A w treści maila musicie odpowiedzieć na proste pytanie: „Jaki jest Twój album roku?”

W każdej serii będziemy przedstawiać inne wytwórnie i inne albumy. Odpowiedzi możecie do nas przysyłać od dzisiaj do 23 grudnia. W Wigilię wielkie rozwiązanie całości. Podawane przez Was albumy nie muszą być związane z daną wytwórnią. Chodzi o wszystkie wydawnictwa, które ukazały się w 2015 roku.

***

Ho, ho, ho!

Piotr Strzemieczny

POLECAMY LEKTURĘ:
PŁYTOWY GRUDZIEŃ W FYH: wszystkie paczki
BOŻONARODZENIOWY KIERMASZ PŁYTOWY: Pointless Geometry
RECENZJA: IXORA - IXORA
CZYNNIKI PIERWSZE: Mchy i Porosty - Bardzo ciepłe lato
CZYNNIKI PIERWSZE: IXORA - IXORA
CZYNNIKI PIERWSZE: FOQL - Black Market Goods

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw wiadomość.