niedziela, 20 grudnia 2015

PŁYTOWY GRUDZIEŃ W FYH: Hush Hush Records


Zbliżamy się do końca Płytowego Grudnia, więc wypada zaprezentować oficynę wydawniczą ze Stanów Zjednoczonych. W tym roku do współpracy zaprosiliśmy Hush Hush Records, czyli mocnego gracza ze Seattle. Hush Hush Records zostało założone przez Alexa Rudera, DJ-a rozgłośni KEXP w 2012 roku. Od tego czasu wytwórnia ze Seattle stawia na elektronikę w łagodnej postaci. Z jednej strony liquidy, z drugiej niedrapieżny house. Nad wszystkim unosi się mgiełka chillwave'u. Tak wygląda w skrócie HHR, które artystów wyszukuje z całego świata. Przykłady? Mutual z Portugalii, Craün z Australii czy dznt z Japonii. A jest i Kimekai z Chorwacji. Chociaż i reprezentacja amerykańska jest równie silna, zwłaszcza jeśli chodzi o producentów z rodzinnego miasta Hush Hush Records, Seattle. MUTUAL - A1017
Winyl numer raz. Portugalski hołd składany rytmowi. MUTUAL łamią rytmikę, strzelają na każdym kroku, stukają, by zawsze wypaść interesująco. House miesza się z techno, gdzieniegdzie liquid d'n'b. Ale stoicko, bez szaleństwa. Na równym poziomie, bez zadyszki. Polecaliśmy w recenzji, polecamy i teraz. 

VVV - Separate Planes
Winyl numer dwa. Shawhin Izaddoost uderza w rejony Buriala, jeśli chodzi o muzyczne struktury, i te, które Arca produkuje dla fka twigs, jeśli posłuchamy wokali. Dubstepowe lo-fi r&b pełną gębą. Epka porządna, nagrana w dzikim Austin. Najgorętsza pozycha Hush Hush Records!

Craün - Analysis
Grecki producent mieszkający w Australii buduje ambientowe struktury, bazując na field recordingowych nagraniach z Sydney. Ciekawy album ukazujący piękno przyrody łamane na siłę industrialnych pomieszczeń. Siedem utworów utrzymanych w brzmieniu easy-listening. 

Chants - We Are All Underwater
Jordan Cohen z Wisconsin nagrywa jako Chants, a na swój nowy album pozapraszał sporo ciekawych gości. A sama płyta to kolaż przeróżnych melodii - od house'u po chillwave, zahaczając też o ambient i hip-hop niekiedy. Świeżynka z końcówki października, a Chantsa mało kto chyba jeszcze u nas zna. 

Kimekai - Coral Dreams
Chorwacki producent i jego ubiegłoroczne wydawnictwo na kasecie. Kontrakt z Hush Hush Records chyba się opłacił, bo światowe media rozpływały się nad Coral Dreams. Nic dziwnego, bo Kimekai debiut nagrał naprawdę dobry, a ostatnio Chorwat koncertuje przed Arielem Pinkiem. Liquidowy house, melodyjna i nastrojowa kaseta.

Super Magic Hats - Kumori
Radość, blask, dobra zabawa i rozmarzenie. Super Magic Hats orbituje wokół sennych melodii, raczej z okolic debiutu Neon Indian i innych chillwave'owych producentów. Kumori to ubiegłoroczna epka, a tytuł oznacza Pochmurny w języku japońskim. W tym roku SMH wydał kolejny materiał dla Hush Hush Records, znacznie weselszy, co nie oznacza, że ta kaseta nie jest warta uwagi. Bo jest!

***

Wszystko, co musicie zrobić, to wysłać nam maila na nasz specjalny adres: plytowygrudzien@fyh.com.pl. W tytule musicie napisać „Konkurs świąteczny: nazwa wytwórni, której płyty rozdajemy” (w tym wypadku „Konkurs świąteczny: Hush Hush Records”). A w treści maila musicie odpowiedzieć na proste pytanie: „Jaki jest Twój album roku?”

W każdej serii będziemy przedstawiać inne wytwórnie i inne albumy. Odpowiedzi możecie do nas przysyłać od dzisiaj do 23 grudnia. W Wigilię wielkie rozwiązanie całości. Podawane przez Was albumy nie muszą być związane z daną wytwórnią. Chodzi o wszystkie wydawnictwa, które ukazały się w 2015 roku.

***

Ho, ho, ho!

Agata Pietrowska

POLECAMY LEKTURĘ:

PŁYTOWY GRUDZIEŃ W FYH: wszystkie paczki
RECENZJA: Mutual - A1017
RECENZJA: dznt - Circle Of Life

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw wiadomość.