wtorek, 22 grudnia 2015

PŁYTOWY GRUDZIEŃ W FYH: For TunePłytowy Grudzień w FYH: For Tune. W bożonarodzeniowej paczce pięć arcyciekawych jazzowych pozycji. Dom Wydawniczy For Tune mijający rok zaliczy do udanych. Trzydzieści sześć albumów, dwie nowe serie, bo należy zaznaczyć, że wytwórnia swoje albumy dzieli właśnie na specjalne, dedykowane różnym gatunkom muzycznym serie kolorystyczne. To sporo, więc należy się duży plus dla warszawskiej oficyny. A co ukazało się w 2015 roku? Albumy Adama Pierończyka i Miroslava Vitouša, Piotra Orzechowskiego, The Intuition Orchestra czy Charles Gayle Trio, Marcina Maseckiego, Marii Pomianowskiej czy kwartetu pałuckiego. Do tego Searching For Calm, którzy zainaugurowali serię poświęconą muzyce rockowej. Czekamy na to, co For Tune ogłoszą na rok 2016. Bo z pewnością będzie emocjonujący.Gorzycki & Gruchot - Experimental Psychology
Polsko-polska współpraca z Norwegią w tle. Rafał Gorzycki wybitnym perkusistą jest i udowadniał to już wielokrotnie. Sebastian Gruchot to bardzo dobry skrzypek i spec od efektów elektronicznych, mieszkając od lat w Norwegii. Dla Gorzyckiego Experimental Psychology to jeden z albumów wydanych we współpracy z innymi muzykami. Poza Gruchotem perkusista nagrał krążki z Jonathanem Dobiem i Therapy z Kamilem Paterem. A tutaj mamy dialog perki ze skrzypcami. I to jaki!

Mazolewski Gonzalez Quintet - Shaman
Dennis Gonzalez i Wojciech Mazolewski zapraszają Joannę Dudę, Marka Pospieszalskiego i Jerzego Rogiewicza i wychodzi niezła płyta. Koncertowa ze Studia im. Agnieszki Osieckiej. Na albumie mamy i autorskie utwory obu panów, i nagrania Krzysztofa Komedy. Kawał dobrego jazzu, dla fanów gatunku, choć nie tylko.

The Intuition Orchestra - To the Inside
Siłą The Intuition Orchestra jest improwizacja, o czym świadczy sama nazwa zespołu - muzycy zdają się na swoją intuicję. Na co dzień trio, na To the Inside zmienia się w oktet, który radzi sobie całkiem nieźle w rozszerzonym składzie. Wydany w 2014 roku album potwierdza tezę, że polska scena jazzowa jest bardzo mocna. Zwłaszcza ta improwizacyjna.

Pulsarus - Bee Itch
Pierwsza od pięciu lat płyta Pulsarus, czyli nie wiadomo, co się wydarzy. Chałas na płycie momentami jest zatrważający, dlatego warto rozkręcić pokrętła głośników. Do tego chaos, chaos i chaos. Dużo free-impro, z sopranem i altówką na czele. No i nieocenieni Ray Dickaty i Jacek Mazurkiewicz w składzie. To dużo mówi o klasie Pulsarus.

Second Exit - Spoon
Tylko trzy utwory składają się na Spoon, ale za to jakie! „Mysterious Colours” to jazzowy kolos. Second Exit bawią się dźwiękami, improwizująw najlepsze. Ove Volquartz rządzi za pomocą klarnetu i saksofonu, swoje dorzuca również Piotr Zabrodzki. Ta płyta wciąga jak narkotyk, a jak mówi nadruk na pudełku: tabu zostało złamane. Jeśli jakiekolwiek tabu oczywiście było...


***


Wszystko, co musicie zrobić, to wysłać nam maila na nasz specjalny adres: plytowygrudzien@fyh.com.pl. W tytule musicie napisać „Konkurs świąteczny: nazwa wytwórni, której płyty rozdajemy” (w tym wypadku „Konkurs świąteczny: For Tune”). A w treści maila musicie odpowiedzieć na proste pytanie: „Jaki jest Twój album roku?”

W każdej serii będziemy przedstawiać inne wytwórnie i inne albumy. Odpowiedzi możecie do nas przysyłać od dzisiaj do 23 grudnia. W Wigilię wielkie rozwiązanie całości. Podawane przez Was albumy nie muszą być związane z daną wytwórnią. Chodzi o wszystkie wydawnictwa, które ukazały się w 2015 roku.

***

Ho, ho, ho!

Dagmara Klobuszyńska

POLECAMY LEKTURĘ:

PŁYTOWY GRUDZIEŃ W FYH: wszystkie paczki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw wiadomość.