niedziela, 15 listopada 2015

GIGOWA POLECAJKA: Red Trio + Piotr Damasiewicz i Gerard Lebik w Pardon, To Tu

Red Trio + Piotr Damasiewicz i Gerard Lebik, fot. mat. prasowe
18 listopada 2015 roku. Tego dnia, a raczej wieczoru w Pardon, To Tu wystąpi lizbońska formacja Red Trio. Portugalczyków wspomogą ich muzyczni przyjaciele, czyli Piotr Damasiewicz i Gerard Lebik.


Ta piątka już w tym roku wspólnie koncertowała i grała nawet w Warszawie. W marcu Red Trio oraz Piotr Damasiewicz i Gerard Lebik promowali w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i w Sokołowsku swój album Mineral, który ukazał się nakładem Bocian Records. Minęło osiem miesięcy, a portugalsko-polski kwintet znowu wpada do stolicy, tym razem do Pardon, To Tu. Debiutowali w 2010 roku albumem o wymownym tytule Red Trio. Następnie w 2011 roku wydali Empire, płytę nagraną wspólnie z Johnem Butcherem, a rok później Stem, w którym Red Trio wspomógł Nate Wooley. Rok 2013 to kolejny album, tym razem bez gości - Rebento. W ubiegłym roku Portugalczycy zaprosili szwedzkiego artystę Mattiasa Ståhla, a efektem współpracy było North and the Red Stream. Studyjne wydawnictwa zamyka wspomniany wcześniej Mineral, nagrany już z Polakami - Piotrem Damasiewiczem i Gerardem Lebikiem. Ten album piątka będzie promować w Pardon, To Tu.

To samo robili na wiosnę, a każdy z występów zbierał pozytywne opinie. Red Trio to portugalscy specjaliści od improwizacji. Swoją twórczość opierają na brzmieniu kontrabasu, fortepianu i perkusji. W Warszawie dodatkowo usłyszymy też trąbkę (Damasiewicz) i saksofon (Lebik), dzięki którym portugalskie trio zyskuje pełniejszego wydźwięku. O dęciakach nie można powiedzieć nic złego, jak to czasem bywa w gościnnych występach. Ale ta formuła (3+2) to nie jest właściwie gościnny występ, bo wszyscy na scenie czują się jak jedna zwarta formacja. Ale czy mogłoby być inaczej, skoro muzycy znają się i grają ze sobą od dłuższego już czasu? Żeby przytoczyć tylko veNN circles, czyli album obu Polaków i Gabriela Ferrandiniego, także wydany przez Bocian Records, a o którym w ramach Płytowego grudnia pisaliśmy tak:


„Wspólny album trzech utalentowanych artystów. veNN circles to projekt Gerarda Lebika i Piotra Damasiewicza, którzy na swoje płyty zapraszają innych muzyków. W ubiegłym roku można było posłuchać albumu nagranego z Markiem Brandtem, w tym do składu dołączył perkusista Gabriel Ferrandini. Materiał zarejestrowano dawno, bo w 2012 roku, ale przez swoje rozimprowizowane, pozbawione jakichkolwiek schematów brzmienie zawsze będzie uniwersalne”.


Tak samo można napisać i o Red Trio, którzy podobno nie lubią muzycznych łatek, szufladkowania po gatunkach, ale którzy, co przyzna chyba każdy słuchacz, szczycą się dobrym impro w wersji free i w gatunku jazz. Wystarczy zresztą posłuchać nagrań udostępnionych w sieci, sprawdzić występy na YouTube, żeby przekonać się o tym samemu. A najlepiej przyjść w środę do Pardon, To Tu. Wtedy na własnej skórze dozna się tej międzynarodowej siły. Bilety na koncert Red Trio + Piotr Damasiewicz i Gerard Lebik można kupować na stronie internetowej Pardon, To Tu, a jak ktoś nie ufa internetowi, zawsze może to zrobić w dniu gigu w samym klubie. Właściciele Pardon, To Tu standardowo przygotowali specjalne zniżki dla wszystkich posiadaczy legitymacji studenckich, uczniowskich, emeryckich i tych z zaświadczeniami o statusie bezrobotnych - 10 złotych tańsze bilety. Taka promocja dostępna jest tylko w dniu koncertu i tylko wtedy, gdy będą jeszcze wolne wejściówki. Lepiej nie czekać na ostatnią chwilę. 

Red Trio [PT] + Piotr Damasiewicz & Gerard Lebik
Środa, 18 listopada 2015 r.

rozpoczęcie: 20.30
bilety: 30 zł
EVENT: K L I K!

Hernâni Faustino – kontrabas 
Rodrigo Pinheiro – fortepian 
Gabriel Ferrandini – perkusja
Piotr Damasiewicz - trąbka
Gerard Lebik - saksofon

***

Bartosz Lachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw wiadomość.