niedziela, 15 listopada 2015

GIGOWA POLECAJKA: Paulina Miu Zielińska w ms¹ w ramach Byle do wiosny


20 listopada w łódzkim Muzeum Sztuki (ms¹) odbędzie się kolejna odsłona cyklu Byle do wiosny. Tym razem w mieście, gdzie Bogusław Linda nie dostanie darmowego piwa w pubie, wystąpi Paulina Miu Zielińska.

Łódź dla Miu Zielińskiej wiąże się z Akademią Muzyczną i kierunkiem muzykoterapii. Teraz, 20 listopada, wystąpi w Muzeum Sztuki w ramach Byle do wiosny, gdzie zaprezentuje swoje zbiory nagrań terenowych z różnych miejsc. Zielińska przemierza miasta, lasy i wsie z mikrofonem, rejestrując najciekawsze i najbardziej intrygujące jej zdaniem odgłosy i dźwięki, by następnie, po obróbce, dołączać je do swoich kompozycji. 

Równie istotny jest głos, którym Paulina Miu Zielińska także pracuje. Prowadzi warsztaty ze śpiewu eksperymentalnego, archaiczny śpiew też nie jest jej obcy. Związana z teatrem Węgajty i polsko-niemiecką grupą KUZKA, którą współtworzy z Janem-Tage Kühlingiem, w końcu komponuje. Komponuje utwory dość różnorodne, bo jeśli przejrzy się jej konto na soundcloudzie, to obok noise'owych kawałków znajdziemy też produkcje natury piosenkowej i bardziej eksperymentalne, oparte na głosie i różnych jego pochodnych. W głównej mierze Paulina Miu Zielińska stawia na minimalizm, na proste melodie przeplatane trzaskami, szumami, które z kolei często przechodzą w ciszę lub próby wokalne. 


Stąd warto zaznaczyć, że twórczość Zielińskiej całkiem zgrabnie wpisuje się w ideę samego cyklu Byle do wiosny, który nawiązuje do międzynarodowego projektu Her Noise, zrzeszającego żeńskie artystki z całego świata. Tak jak Her Noise, tak i Byle do wiosny stara się pokazać zależność wpływu  kobiet na sztukę, muzykę i performance wizualne. A tegoroczna reprezentacja tego łódzkiego cyklu to artystki uznane, może mniej znane, ale na pewno ciekawe. Oprócz Katarzyny Justki, która wystąpiła w październiku, w Muzeum Sztuki zagrają także Martyna Poznańska, Magdalena Ter, Olga Szymula i Anna Zaradny. No i Paulina Miu Zielińska, której koncert już 20 listopada o godzinie 19. 

***

Agata Pietrowska

20 listopada 2015
Muzeum Sztuki w Łodzi (ms¹), ulica Więckowskiego 36
bilety: 8 złotych
początek koncertu: 19.00
EVENT: K L I K!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw wiadomość.