sobota, 20 września 2014

RECENZJA: Peter J. Birch - Yearn


WYTWÓRNIA: Antena Krzyku
WYDANE: 8 września 2014
KUP: SeeyouSoon.pl (CD / VINYL)

„Pierwsza myśl, jaka mi się nasuwa, to taki starszy gość po przejściach, który siada na krześle, chwyta gitarę i śpiewa długą, przejmującą balladę” - w taki sposób Peter J. Birch rozpoczął opisywanie utworu pt. „Darkness Bound” na potrzeby cyklu Czynniki pierwsze. Niemalże identycznie ja mogłabym rozpocząć recenzję płyty Yearn.

Domyślam się przy tym, że uwagi na ten temat stają się lub nawet już stały się nudne, jednak najwyraźniej niemałą liczbę osób uderza fakt, że 23-letni, pochodzący z małego miasteczka na Dolnym Śląsku (Wołów) chłopak brzmi jak dorosły, dojrzały mężczyzna, który wiele w życiu widział, wiele przeżył, a do tego brzmi - i to już jest stwierdzenie wręcz wyświechtane, jednak prawdziwe, a przy tym trudno o tym nie pisać, więc go użyję - bardzo amerykańsko.

I nie, nie w tym rzecz, że „wow, Piotr jest taki młody, a taki dojrzały”, a już na pewno nie w tym, że „wow, trudno uwierzyć w to, że on jest Polakiem”, bo mało kogo już powinny takie rzeczy dziwić. Mamy w Polsce sporo utalentowanych muzyków, którzy z powodzeniem mogliby robić światową karierę, a i zapewne każdy z nas zna przynajmniej jedną młodą osobę wybijającą się dojrzałością ponad swój wiek.

Rzecz w tym, że Peter J. Birch rozpościera przed słuchaczami świat, który, wydaje się, jakby nijak miał się do rzeczywistości, której można przypisać Piotra Jana Brzezińskiego, a jest przy tym w pełni wiarygodny i ujmujący. Yearn jest bardzo interesującą i bogatą płytą, obok której nie sposób przejść obojętnie.

Zmiany nastroju w melodiach, w głosie, przyziemny „Don’t Know What to Do About Myself”, który kilkanaście minut później zostaje wręcz przygnieciony przez ciężki, chaotyczny „Inexcusable Blues” - ten album wciąga bez reszty, prezentując przeróżne odcienie emocji, ciesząc uszy aranżacjami i budząc uznanie wszechstronnością, wszak Peter J. Birch umiejętnie porusza się po indie-rockowo-folkowych brzmieniach.

8.5

Katarzyna Janik

POLECAMY LEKTURĘ:
CZYNNIKI PIERWSZE: Peter J. Birch - Yearn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw wiadomość.