piątek, 25 marca 2016

GIGOWA POLECAJKA: Tal National w Pardon, To Tu


Hausa? Zarma? Tuareski? Brzmi orientalnie? Dziwnie? Tajemniczo? I tak właśnie powinno być. Korepetycje udzielać będą Tal National. 29 marca. W Pardon, To Tu.


Właśnie wtedy w Warszawie wystąpi pochodzący z Nigru sekstet, który w Pardon, To Tu promować będzie swój ubiegłoroczny, świetnie oceniany album Zoy Zoy. Uroki Afryki, siła muzyki world i etnicznej w jednym miejscu, grane przez jeden sześcioosobowy zespół. PTT już gościło zespoły z Czarnego Kontynentu, gościć będzie także wkrótce (Konono No. 1 w maju, KLIK!), ale to Tal National zarażą wszystkich optymizmem i muzyczną radością.Prawda, że brzmi aż za miło? Cóż, nigerski zespół słynie właśnie z tak pozytywnych melodii. Reprezentanci brytyjskiej oficyny Fat Cat (tu już zapala się alarm, że musi to być formacja naprawdę warta uwagi) potrafią robić robotę. Nie mam pojęcia, jak ich koncerty wyglądają na żywo, ale muzycznie jest to solidna dawka world i wielkiej dobroci. Wiadomo. Mówisz komuś słowo „Niger”, ten/ta zaraz Cię poprawi, że NIGERIA. Standardowy błąd, który wiele razy można zbyć machnięciem ręki, ale nie w przypadku Tal National. Komercyjny sukces zespołowi przyniósł album Kaani, pierwsze międzynarodowe wydawnictwo, które także można sprawdzić na bandcampie kolektywu. Afrykański folk pełną gębą, pełen plemiennych bębnów, melodyjnych zaśpiewów, słońca i wspomnień z Efektu domina Kulczykówny w jakimkolwiek afrykańskim kraju.Nadchodzi wiosna, potem lato, a TVN Meteo zapowiadało ostatnio, że październik będzie rekordowo ciepły. Ale mamy - jeszcze - marzec, za chwilę Wielkanoc, pewnie kilka kilogramów przybędzie. Z Tal National w Pardon, To Tu tę zbędna tkankę tłuszczową szybko będzie można spalić. A i sam koncert będzie niczym powiew upalnego afrykańskiego lata. 

W kwietniu w Pardon, To Tu szykuje się naprawdę mocna ofensywa. Wystąpi Michale Gira, zagra też William Basinski. Zanim to jednak nastąpi, pod koniec marca warto zarezerwować czas 29. dnia miesiąca na prawdziwe muzyczne piękno w wykonaniu Tal National. Trochę nigerskiego słońca nikomu nie zaszkodzi, a w klubokawiarni przy placu Grzybowskim z pewnością będzie ciekawie, radośnie, ciekawie i Tal National wiedzą, co jeszcze.

29 marca 2016
godzina: 20.30
bilety: 40 zł
EVENT: K L I K!


***

Michał Biernacki


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw wiadomość.