wtorek, 1 grudnia 2015

RECENZJA: Chłopcy kontra Basia - OWYTWÓRNIA: Agora / ART2 Music
WYDANE: 11 września 2015

„Chciałeś bajkę, oto ona”. Takimi słowami rozpoczyna się drugi album Chłopców kontra Basia. O to tak naprawdę mniej album muzyczny, a bardziej zbiór muzycznych baśni. Odwołujących się do tradycji, ale całkowicie autorskich i oryginalnych.

U podstaw zawartości O leży fascynacja Basi Derlak perskimi baśniami, słowiańskimi podaniami, ludową mądrością. Sama zbierała piosenki, melodie i opowieści po wsiach. To doświadczenie zaprocentowało, gdy przyszło do tworzenia własnych bajek. Każdy tekst jest autorskim dziełem Basi, a jednak wydają się wyciągnięte wprost ze studni wieków. W „Królu-Wężu” słychać i baśnie tysiąca i jednej mocy, jak i echa legendy o smoku wawelskim. Są tez bajki-rymowanki, jak „Rzecz o iluzoryczności słowa, czyli rak, groch i Roch”. „Pieśń uśmiechniętej” to odwołanie do baśni o Roszpunce. Światy wymyślone przez Basię zamieszkują wiedźmy, magowie, swojskie dziwożony, fantastyczne stwory, a nawet święci.

Równie fantazyjnie prezentuje się muzyka. Mimo wysunięcia na pierwszy plan tekstów. To już nie tylko jazzowo-folkowe granie znane z debiutu. Każda piosenka jest – nomen omen – z innej bajki. Raz jest to indie pop bliski Gaby Kulki, jak  w „O wielkiej”, innym surowy folk „Króla-Węża”. Jazzowość odznacza się najsilniej w „O Tomaszu klarneciście”, który jednocześnie jest najbliższy poprzednim dokonaniom zespołu. Pokazuje też, jak za pomocą skromnych środków i oszczędnych dźwięków uzyskać piorunujący efekt. Basia Derlak śpiewa na O po prostu fantastycznie. Czerpie i ze słowiańskiego białego śpiewu, ludowych zaśpiewek, ale również jazzu. Stoi zawieszona między tymi światami, z każdego czerpiąc to, co najlepsze.

Takie wyeksponowanie liryki mogło być ryzykowne. W końcu zły tekst potrafi popsuć najlepszą piosenkę. Jednak Chłopcy kontra Basia poradzili sobie bezbłędnie. Czy potraktujemy O jako zbiór piosenek, czy jako słuchowisko – jest to arcydzieło.


***

8.5

Michał Wieczorek

POLECAMY LEKTURĘ:
CZYNNIKI PIERWSZE: Chłopcy kontra Basia - O

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw wiadomość.