środa, 23 grudnia 2015

PŁYTOWY GRUDZIEŃ W FYH: Lado ABC


Środa przed Świętami, 23 grudnia. Dziś ostatnie paczki przygotowane przez wytwórnie dla was specjalnie na Płytowy Grudzień. A skoro nasza bożonarodzeniowa akcja, to nie mogło zabraknąć Lado ABC. W ubiegłym roku Lado ABC świętowało swoje dziesiąte urodziny i zrobiły to z ogromną pompą, koncertem dla TVP Kultura. Wydawać by się mogło, że Lado przygasło, ale nic bardziej mylnego. Bo Slalom, bo Polpo Motel, bo J=J, czyli Duda i Młynarski. Bo Pękala/Kordylasińska, bo Lomi Lomi i kolejna edycja Lado w Mieście, bo Wovoka i Zbigniew Wodecki oraz Mitch & Mitch. I jeszcze Zebry a Mit, czyli płyta Kamila Szuszkiewicza, Wojciecha Traczyka, Huberta Zemlera oraz Piotra Dąbrowskiego. Widać więc, że warszawska wytwórnia napracowała się w 2015 roku, a możemy się spodziewać, że w nadchodzącym Lado ABC będzie dalej wydawać dobrą muzykę.Slalom - Wunderkamera
Slalom po raz drugi. Skład Tyciński-Weber-Zemler dalej prezentuje swoją wizję zawiłego free jazzu, pokręconej elektroniki i elementów rockowych. Trio pobiło debiutancki album z 2013 roku na łeb, na szyję, nagrywając melodie nieschematyczne, dzikie i ciekawe. To jeden z lepszych projektów, jakie Lado ABC mogło wydać. 

Zebry a Mit - 16' 25
Szuszkiewicz-Traczyk-Zemler-Dąbrowski. Album wydany na mini-cd zawiera trzy kompozycje: „Truf”, „Gudes” i „Lowe”. Tylko trzy utwory, ale są to kompozycje pełne, prowadzone przez trąbkę Szuszkiewicza, eteryczną, ale pewną. Przy czym zero na 16' 25 radości. Kwartet stawia na smutek, ale robi to solidnie. Podobnież pierwszy koncert zagrali na Lado w Mieście, podobno był rewelacyjny. Płyta sama w sobie jest świetna. 

Lomi Lomi - Heroizm woli
Muzyczna zabawa z formą, z dźwiękiem i ze słuchaczami. Piotr Domagalski, znany wcześniej chociażby z Profesjonalizmu, skonstruował płytę-zagadkę, a przede wszystkim pewien wyróżnik z katalogu Lado ABC, a przede wszystkim odcinający się od tego, co warszawska wytwórnia wypuszczała w mijającym roku. 

***

Wszystko, co musicie zrobić, to wysłać nam maila na nasz specjalny adres: plytowygrudzien@fyh.com.pl. W tytule musicie napisać „Konkurs świąteczny: nazwa wytwórni, której płyty rozdajemy” (w tym wypadku „Konkurs świąteczny: Lado ABC”). A w treści maila musicie odpowiedzieć na proste pytanie: „Jaki jest Twój album roku?”

W każdej serii będziemy przedstawiać inne wytwórnie i inne albumy. Odpowiedzi możecie do nas przysyłać od dzisiaj do 24 grudnia, do godziny 15.00. Taki mały bonus, bo opis wszedł bardzo późno na stronę. W Wigilię wielkie rozwiązanie całości. Podawane przez Was albumy nie muszą być związane z daną wytwórnią. Chodzi o wszystkie wydawnictwa, które ukazały się w 2015 roku.

***

Ho, ho, ho!

Bartosz Lachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw wiadomość.