środa, 4 listopada 2015

BYLE DO WIOSNY #2: Paulina Miu Zielińska w Muzeum Sztuki w Łodzi


20 listopada odbędzie się drugi koncert w ramach cyklu Byle do wiosny. Tym razem w łódzkim Muzeum Sztuki wystąpi Paulina Miu Zielińska.


„Nazywam się Paulina Miu Zielińska. Miu to nie imię i nie nazwisko. Miu to ja. Moją pasją jest dźwięk – ten który nas otacza i ten, który możemy z siebie wydobyć”.

Działalność Pauliny Miu Zielińskiej rozwija się dwutorowo, ale źródłem obu ścieżek jest fascynacja brzmieniem otaczającego ją świata. Z jednej strony jest to realizowanie nagrań terenowych, rejestrowanie dźwięków, które na co dzień otaczają nas zarówno w przestrzeni miejskiej jak i tych, które możemy usłyszeć w lasach, na bagnach, polach. Ale oprócz działań performatywnych w których Paulina wykorzystuje efekty owych poszukiwań i polowań na dźwięki, artystka realizuje się również jako kompozytorka muzyki do spektakli oraz wystaw, aktorka teatru Węgajty oraz współzałożycielka polsko-niemieckiej grupy artystycznej KUZKA, w której tworzy razem z Janem-Tage Kühlingiem. W ramach Pracowni Głosu Wędrującego prowadzi zajęcia wokalne oraz warsztaty kreatywnej pracy z głosem.
„Byle do wiosny” to cykl wydarzeń, podczas których muzyka styka się ze sztukami wizualnymi – seria spotkań dźwięku z obrazem, z działaniem performatywnym, ze swoistym rodzajem pojmowania brzmienia jako tożsamego z twórcą, jego osobą, gestem czy obrazem video. Do cyklu zaproszono artystki odnoszące się w swojej twórczości do muzyki. Dzięki temu potencjał relacji pomiędzy muzyką a sztukami wizualnymi będzie eksplorowany i rozpoznawany w praktyce.

Ubiegłoroczna edycja „Byle do wiosny” skoncentrowała się na męskiej twórczości. Rok 2015 przynosi zmianę. Tym razem zaproszone zostały artystki skupiające się na muzyce i sztukach audiowizualnych, aby ukazać ich podejście do eksperymentów dźwiękowych. To również próba nawiązania do Her Noise, projektu mającego na celu zaprezentowanie różnorodnego odbioru muzyki i sztuki, patrząc przez pryzmat płci.

Zaproszeni goście tworzą muzykę, performance dźwiękowe i audiowizualne, opierając się na brzmieniach wytwarzanych za pomocą urządzeń elektronicznych. Wspólnym mianownikiem jest prąd i to, co można z jego udziałem stworzyć. „Byle do wiosny” to seria wydarzeń, które próbują odpowiedzieć na pytania: co znajduje się między muzyką a sztukami wizualnymi? Czym są muzyczne działania performatywne?

Kuratorką cyklu jest Joanna Szumacher.


ms¹, ul. Więckowskiego 36

20 listopada 2015, piątek, g. 19.00
bilet: 8 zł

EVENT: K L I K!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw wiadomość.