sobota, 10 października 2015

BYLE DO WIOSNY: poznajemy artystki, które wystąpią w ramach cyklu


Rusza cykl Byle do wiosny. Kto wystąpi w łódzkim Muzeum Sztuki podczas zimowych koncertów, które umilą wszystkim deszczowy i chłodny czas oczekiwania na wiosnę? Poznajmy wszystkich wykonawców, a raczej wykonawczynie.

30 października w Muzeum Sztuki w Łodzi (ms¹) wystąpi Katarzyna Justka, artystka związana na stałe z Berlinem, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Miesiąc później, 20 listopada, w ramach Byle do wiosny zobaczymy i usłyszymy Paulinę Miu Zielińską, kompozytorkę muzyki do przedstawień teatralnych i wystaw, miłośniczkę field recordingu. Przedświąteczny grudzień (18. dzień miesiąca) to czas Martyny Poznańskiej. Absolwentka prestiżowego University of The Arts London ma na swoim koncie dwa albumy, które wydała w 2012 i 2013 roku. 

Nowy rok przywitamy 22 stycznia z Magdą Ter, by w lutym, dokładniej dziewiętnastego, usłyszeć Olgę Szymulę. Cały cykl Byle do wiosny zamknie Anna Zaradny, artystka, która niedawno wydała płytę z Fenneszem!

Poniżej prezentujemy informacje na temat wszystkich uczestniczek Byle do wiosny.


Katarzyna Justka 
30.10.2015 

Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, na co dzień mieszkająca w Berlinie. Artystka uznana w kraju i za granicą, współpracująca z licznymi teatrami, galeriami oraz klubami. Występowała na festiwalach Transvisualia, FreeFormFestival, Unsound, Warsaw Electronic Festival, Piksel in Notway, Electrovision London. Jej występy oraz prace można było podziwiać także w Galerii Zachęta czy w Teatrze Rozmaitości w Warszawie i Volksbühne w Berlinie. W muzeum zaprezentuje performance audiowizualny ELECTR°CUTE


Paulina Miu Zielińska
20.11.2015 

Działalność Pauliny Miu Zielińskiej rozwija się dwutorowo, ale źródłem obu ścieżek jest fascynacja brzmieniem otaczającego ją świata. Z jednej strony jest to realizowanie nagrań terenowych, rejestrowanie dźwięków, które na co dzień otaczają nas zarówno w przestrzeni miejskiej jak i tych, które możemy usłyszeć w lasach, na bagnach, polach. Ale oprócz działań performatywnych w których Paulina wykorzystuje efekty owych poszukiwań i polowań na dźwięki, artystka realizuje się również jako kompozytorka muzyki do spektakli oraz wystaw, aktorka teatru Węgajty oraz współzałożycielka polsko-niemieckiej grupy artystycznej KUZKA, w której tworzy razem z Janem-Tage Kühlingiem. W ramach Pracowni Głosu Wędrującego prowadzi zajęcia wokalne oraz warsztaty kreatywnej pracy z głosem.


Martyna Poznańska
18.12.2015 

Ukończyła Sztukę Dźwięku na University of The Arts London, obecnie studiuje dźwięk na UdK w Berlinie. Uczestniczyła w Laboratorium Głosu Olgi Szwajgier oraz warsztatach dźwiękowych, w tym prowadzonych przez Meredith Monk. W 2012 roku wydała debiutancki album Hoarse Whisper, do którego w 2013 roku dodała także Listening East i Unknown numbers. Martyna Poznańska tworzyła warsztaty poświęcone nagraniom terenowym (field recording), przygotowała ścieżkę dźwiękową do choreografii A Hint of Wasabi dla Adugna Dance Company w Playmouth w Wielkiej Brytanii, przy której współpracowała z wybitnym kompozytorem Jamiem Hamiltonem. Zaangażowana w ruch muzyki eksperymentalnej Muzykoterapia w Krakowie, jest także autorką instalacji przygotowanych na potrzeby festiwalu Spor w Aarhus w Danii (2013 r.). 


Magdalena Ter
22.01.2016 

Magdalena Ter jest artystką tworzącą analogową muzykę elektroniczną na syntezatorach modularnych. Występowała w zespole Brasil, Gallowbrothers Band, grała w duecie z Tomaszem Mirtem. Debiutowała albumem „Fingerprints”, który spotkał się z ciepłym przyjęciem w Polsce i za granicą. Występowała na krakowskim Unsound, na OSA Festiwal czy CoCArt Music Festival.


Olga Szymula
19.02.2016 

Pochodząca z Gdańska Olga Szymula swoją edukację rozpoczęła na wydziale filozofii. Brała udział w różnych projektach, w tym w Chórze Kobiet autorstwa Marty Górnickiej i Aleksandry Gryki czy Encumbrance Zbigniewa Karkowskiego. Obecnie tworzy muzykę elektroakustyczną i organizuje parformance. W swojej muzyce łączy chwytliwe melodie oraz abstrakcyjne pejzaże dźwiękowe, do których często dodaje również szeroko pojęty hałas. W 2014 roku wytwórnia Death Carnival Records z Francji wydała album Kodomo No Hi, który Olga Szymula nagrała razem z Piotrem Cisakiem i Pawłem Oleksińskim. 


Anna Zaradny
11.03.2016 

Artystyczna działalność Anny Zaradny skupia się wokół sztuk wizualnych i dźwiękowych. Kompozytorka utworów muzyczno-przestrzennych i muzyki do spektakli, improwizatorka, autorka instalacji i obiektów, a także animatorka festiwali muzycznych, w tym Musica Genera Festival w Szczecinie. Absolwentka dyrygentury i teorii muzyki w Akademii Muzycznej w Poznaniu, obecnie mieszka w Warszawie. W swojej dyskografii posiada nagrania przygotowane wspólnie z Tonym Buckiem, Robertem Piotrowiczem, Burkhardem Stanglem. W ramach festiwalu Ad Libitum dzieliła scenę z Pierrem Jodlowskim i Cezarym Duchnowskim. Występowała także na Copenhagen Jazz Festival, In Between w Chicago, All Ears w Oslo, Unsound Festival w Nowym Jorku czy What is music? w Melbourne.


O CYKLU BYLE DO WIOSNY:

„Byle do wiosny” to cykl wydarzeń, podczas których muzyka styka się ze sztukami wizualnymi – seria spotkań dźwięku z obrazem, z działaniem performatywnym, ze swoistym rodzajem pojmowania brzmienia jako tożsamego z twórcą, jego osobą, gestem czy obrazem video. Do cyklu zaproszono artystki odnoszące się w swojej twórczości do muzyki. Dzięki temu potencjał relacji pomiędzy muzyką a sztukami wizualnymi będzie eksplorowany i rozpoznawany w praktyce.

Ubiegłoroczna edycja „Byle do wiosny” skoncentrowała się na męskiej twórczości. Rok 2015 przynosi zmianę. Tym razem zaproszone zostały artystki skupiające się na muzyce i sztukach audiowizualnych, aby ukazać ich podejście do eksperymentów dźwiękowych. To również próba nawiązania do Her Noise, projektu mającego na celu zaprezentowanie różnorodnego odbioru muzyki i sztuki, patrząc przez pryzmat płci.

Zaproszeni goście tworzą muzykę, performance dźwiękowe i audiowizualne, opierając się na brzmieniach wytwarzanych za pomocą urządzeń elektronicznych. Wspólnym mianownikiem jest prąd i to, co można z jego udziałem stworzyć. „Byle do wiosny” to seria wydarzeń, które próbują odpowiedzieć na pytania: co znajduje się między muzyką a sztukami wizualnymi? Czym są muzyczne działania performatywne? 

Kuratorką cyklu organizowanego w Muzeum Sztuki w Łodzi jest Joanna Szumacher

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw wiadomość.