środa, 8 czerwca 2016

GIGOWY PRZEWODNIK: Pardon, To Tu, czerwiec


Czerwiec w Pardon, To Tu będzie z całą pewnością wypełniony mniejszą ilością koncertów, ale właściciele warszawskiej klubokawiarni wierzą w jakość, nie ilość. Sprawdźcie, co was czeka w szóstym miesiącu tego roku.


Koncert THE EX 
Nd. 12.06.2016, godz. 20:30, wstęp 60 zł
EVENT: K L I K!

Grupa The Ex występuje na scenach całego świata od ponad 35 lat. W tym czasie zagrała ponad 1500 koncertów, w tym na najpoważniejszych scenach i festiwalach; nagrała ponad 30 płyt i zdobyła sobie uznanie olbrzymiej rzeszy słuchaczy. W pierwszym okresie grupa dosyć często zmieniała swój skład osobowy, a od 2009 roku, po odejściu wokalisty G.W. Soka, tworzą ją Andy Moor, Terrie Hessels, Arnold De Boer i Katherina Bornefeld.

The Ex występowali i nagrywali z całą plejadą czołowych instrumentalistów z całego świata (tacy muzycy, jak: Ab Baars, Tom Cora, Han Bennink, Hamid Drake, John Butcher czy DJ Olive wnieśli znaczący wkład w dokonania zespołu). Osobnym doświadczeniem są dla grupy związki z muzykami afrykańskimi – wielokrotnie wyjeżdżali do Mali, Ghany, Konga, a przede wszystkim do Etiopii. Spotkanie niezwykle popularnego w Etiopii, urodzonego w 1935 roku i przez wiele lat szefa narodowej orkiestry cesarza Haile Selasie, saksofonisty Getatchew Mekuria, zaowocowało kilkuletnią współpracą, trasami koncertowymi i rewelacyjnie przyjętymi nagraniami.

Ich wspólne dokonania jeszcze raz potwierdzają, że wszelkie podziały w muzyce są nieistotne – karkołomne, jak mogłoby się wydawać, połączenie punk rocka, free jazzu i tradycyjnej muzyki afrykańskiej, przyniosło wspaniałe rezultaty.

Koncert Mark Turner's FLY
Pn. 13.06.2016, godz, 20:30, wstęp 50 zł
EVENT: K L I K!

Fly to grupa wyjątkowa - przede wszystkim dzięki koncepcji trio, w którym każdy z muzyków równocześnie pozostaje indywidualnością. Członkowie grupy - Jeff Ballard, Larry Grenadier oraz Mark Turner - to muzycy, którzy spotkali się aby połączyc swe odmienne doświadczenia i stworzyć doskonale współbrzmiące i oryginalne Trio. Każdy z muzyków ma na swym koncie szereg indywidualnych dokonań i swój własny, rozpoznawalny styl.

Muzyka Fly według ich samych, to połączenie wielu muzycznych eksperymentów, tradycji, historii i misteriów. Artyści tworzą róznorodność brzmień w bezpretensjonalny sposób - wyrażając pełną gamę swych możliwości bez zbędnych zabiegów w prostocie i czystosci formy. W swej głęboko zakorzenionej miłości do jazzowej tradycji, muzycy FLY czerpią z niej by rozwijać się w kierunku coraz szerszej palety tonalnych brzmień wykorzystując swe bogate doświadczenia zdobyte w trakcie solowych występów.

Jeff Ballard - wybitny perkusista jazzowy. W latach 1988 - 1990 koncertował z Rayem Charlesem. Od 1990r. mieszka w Nowym Jorku i współpracuje z takimi artystami jak: Chick Corea, Mike Stern, Lou Donaldson, Buddy Montgomery, Danilo Perez, Kurt Rosenwinkel, Joshua Redman. Jest członkiem Brad Mehldau Trio, z którym nagrał płytę "Pat Metheny & Brad Mehldau" uznaną przez Down Beat za najlepszy album 2007 roku.

Larry Grenadier - już jako nastolatek grał koncerty z Joe Hendersonem, Stanem Getzem, Bobbym Hutchersonem. W 1990 roku zamieszkał w Bostonie, gdzie dołączył do Gary Burton's Band. W Nowym Jorku współpracował m. in. z Betty Carter, Joshua Redmanem, Danilo Perezem, Davidem Sanchezem, Tomem Harellem, Joe Hendersonem, Johnem Scofieldem, Patem Methenym, Paulem Motianem, Charlesem Lyoydem.

Mark Turner - porywający saksofonista, absolwent znamienitego Berklee College of Music, współpracujący z takimi gwiazdami jak Kurt Rosenwinkel, Dave Holland, Paul Motian, Brad Mehldau, John Pattitucci, Dave Douglas, Billy Hart, Lee Konitz, James Moody. Podobnie jak Jeff Ballard, jest członkiem Brad Mehldau Trio i uczestniczył w nagraniu płyty "Pat Metheny & Brad Mehldau". 


Ramona, Mila, Bobo i hippies wśród zwierząt. 
Spotkanie z Kamilem Sipowiczem
Nd. 19.06.2016, godz, 19:00, wstęp wolny
EVENT: K L I K!

Filozoficzne opowiastki o relacji ludzi, zwierząt, oraz środowisku artystycznym, których autorem jest jeden z wielkich buntowników – Kamil Sipowicz, rockmen, dziennikarz, artysta, poeta i zwolennik legalizacji marihuany. Na spotkaniu w krótkich historiach pokaże nam się jako wrażliwy, spostrzegawczy, dowcipny obserwator i opowiadacz. Dostępne będą dwa tytuły, które są motywatorem do spotkania, a mianowicie "Hippisi w PRL-u" wyd. Cyklady oraz "Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt" Wydawnictwo Iskry.

Kamil Sipowicz, urodził się 23 lipca 1953 roku w Otwocku. W latach 1974–1979 studiował na Akademii Teologii Katolickiej na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej. W tych latach był związany z Galerią Repassage. Studia doktoranckie podjął na Ludwig-Maxilimilians-Universität w Monachium (1980–1982) i Freie Universität w Berlinie (1982–1988). Doktoryzował się w 1992 roku na podstawie pracy Zagadnienia nieautentyczności i degeneracji w filozofii Martina Heideggera. Zajmuje się rzeźbieniem w drewnie i metalu, grafiką komputerową, malarstwem. Jego prace były wystawiane w Monachium, Berlinie, Krakowie i Warszawie. Jest współzałożycielem wytwórni fonograficznej Kamiling Co. W 1999 roku był redaktorem naczelnym polskiej edycji miesięcznika „MAX”. Pisze teksty muzyczne do „Magazynu Muzycznego Jazz”, „Jazz Forum”, „Tylko Rock”, „Warsaw Voice” oraz filozoficzne do „Philosophia Christianae”, „Życie i Myśl”, „Ex Libris”. Publikował swoją poezję w „Twórczości”, a także wydał kilka tomików: Pieśni solarne (2009), I znowu pogrzeb we wrześniu (2006), Świder metafizyczny (2005), Tajemnicze dzieje pierwiastków (1983) i Królowie w kole ognia (1989). W 2013 roku zalegalizował związek z Olgą Jackowską (Korą, wokalistą zespołu Manaam), swoją wieloletnią partnerką życiową, z którą ma syna Szymona (ur. 1976).


PopUpMusic.pl & Pardon To Tu Present:
Koncert "Föllakzoid" [CL] 
Nd. 26.06.2016, godz. 20:30, wstęp 45 zł
EVENT: K L I K!

Mamy zaszczyt zaprosić wspólnie z zaprzyjaźnionym portalem muzycznym PopUpMusic.pl na pierwszy w Polsce koncert kosmiczno-krautowo-psychodelicznego zespołu z Chile - FÖLLAKZOID. Zapraszamy bardzo serdecznie!

Föllakzoid - to transowy projekt trzech przyjaciół z dzieciństwa – Diego, Juana Pablo i Domingo – mieszkających w Santiago de Chile. Choć ich brzmienie jest bardzo mocno inspirowane starożytną muzyką andyjską, nauczyli się łączyć te wpływy ze współczesnymi dźwiękami, tworząc bogatą, choć minimalistyczną atmosferę.

Na ostatnim albumie zatytułowanym „III” zespół postanowił poszerzyć swoje instrumentarium, budując nastrój przede wszystkim przy pomocy pojedynczych akordów i powtórzeń. Materiał nagrali i zmiksowali samodzielnie w studiu BYM Records, a następnie opracowali syntezatorowe partie wspólnie z niemieckim mistrzem elektroniki Atomem TM (też mieszkającym w Santiago). Większość dołożonych przez niego efektów to atonalne elektroniczne dźwięki celujące w konkretne częstotliwości oraz zsamplowane oganiczne glitche. Syntezator Korg, na którym gra Atom TM, pierwotnie należał do Floriana Schneidera z Kraftwerk.

„III” to minimalistyczna, czteroczęściowa ekspedycja dźwiękowa, podczas której język muzyczny Föllakzoid rozwija się w bardziej optymistycznym, nieokreślonym i przenikliwym kierunku, opierając się jednocześnie na coraz prostszych składnikach. W ciągu ostatniego roku zespół zagrał ponad 80 koncertów, m.in. na festiwalu Primavera Sound (w Porto i Barcelonie), brytyjskim ATP Festival, Musique Volantes w Lyonie czy Lollapalooza Chile. Dzięki koncertom promującym „III” spowite mgłą brzmienie Föllakzoid dotarło do jeszcze szerszej publiczności. Koncert w Warszawie będzie ich pierwszym i jedynym występem w Polsce.

Samuel Blaser [CH] & Tomasz Dąbrowski [PL]
Pn. 27.06.2016, godz. 20:30, wstęp 25zł

Technika gry Samuela Blasera i dojrzałość muzyczna budzą podziw i uznanie. Jego twórczość przypomina niektórym muzykę Tomasza Stańko, będącego zresztą idolem Samuela. Z kolei Tomasz Dąbrowski gra na trąbce oraz instrumencie zwanym „balkan horn”. Jego mocne, natychmiast rozpoznawalne brzmienie i ekspresywna gra, są inspirowane free jazzem, berlińską awangardą oraz wschodnio-europejskim folkiem. Muzyk jest uważany za jednego z najbardziej oryginalnych trębaczy młodego pokolenia na europejskiej scenie jazzowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw wiadomość.