środa, 13 stycznia 2016

BYLE DO WIOSNY #4: Magda Ter w Muzeum Sztuki w Łodzi


22 stycznia w łódzkim Muzeum Sztuki odbędzie się kolejny koncert w ramach cyklu Byle do wiosny. Tym razem wystąpi Magda Ter.Magda Ter to artystka zafascynowana analogową muzyką elektroniczną, jedna z niewielu kobiet w Polsce, które grają na żywo na syntezatorach modularnych. Przez szereg lat występowała w zespole Brasil and the Gallowbrothers Band. Jej solowy debiut „Fingerprints” spotkał się z ciepłym przyjęciem tak w Polsce jak i poza nią. W jej muzyce spotykają się stara i nowa elektronika, swobodnie grająca perkusja i elektroniczne rytmy, minimalizm i chłód przeciwstawione setkom pełnych kolorów zabrudzeń. 

Występowała na prestiżowych imprezach w kraju (np. krakowski Unsound), jak i za granicą (m.in. w londyńskim klubie Cafe OTO). TER występuje też w duecie z Tomkiem Mirtem. Ich koncert zarejestrowany w Krakowie w październiku 2013 ukazał się nakładem BDTA (Oficyna Biedota) pod tytułem ”Sultans of S#&*$”.


„Byle do wiosny” to cykl wydarzeń, podczas których muzyka styka się ze sztukami wizualnymi – seria spotkań dźwięku z obrazem, działaniem performatywnym, a także ze swoistym rodzajem pojmowania brzmienia jako tożsamego z twórcą. Do cyklu zaproszono artystki odnoszące się w swojej twórczości do muzyki. Dzięki temu potencjał relacji pomiędzy muzyką a sztukami wizualnymi jest eksplorowany i rozpoznawany w praktyce.

Ubiegłoroczna edycja „Byle do wiosny” skoncentrowana była na męskiej twórczości. Rok 2015 przynosi zmianę. Tym razem zaproszone zostały artystki skupiające się na muzyce i sztukach audiowizualnych. To również próba nawiązania do Her Noise, projektu mającego na celu zaprezentowanie różnorodnego odbioru muzyki i sztuki, patrząc przez pryzmat płci.

Zaproszeni goście tworzą muzykę, performanse dźwiękowe i audiowizualne, opierając się na brzmieniach wytwarzanych za pomocą urządzeń elektronicznych. Wspólnym mianownikiem jest prąd i to, co można z jego udziałem stworzyć. „Byle do wiosny” to seria wydarzeń, które próbują odpowiedzieć na pytania: co znajduje się między muzyką a sztukami wizualnymi? Czym są muzyczne działania performatywne?

Kuratorka: Joanna Szumacher


ms¹, ul. Więckowskiego 36
22 stycznia 2016, piątek, g. 19.00
bilet: 8 zł
EVENT: K L I K!

POLECAMY LEKTURĘ:
RECENZJA:
Mirt + Ter - Sultans of S#&*$

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw wiadomość.