wtorek, 8 grudnia 2015

PŁYTOWY GRUDZIEŃ W FYH: Thin Man Records


Trwa Płytowy Grudzień w FYH, więc prezentujemy kolejną wytwórnię. Tym razem dwie paczki, dwie bardzo ciekawe paczki, które przygotowaliśmy razem z Thin Man Records. A co w nich znajdziecie? O co powalczycie?

Mając w katalogu takich artystów jak Kobiety, Komety, UL/KR, Króla, Eric Shoves Them in His Pockets czy Muzyka Końca Lata, ciężko nie wyrobić sobie opinii majorsa wśród niezalowców. I tak jest z Thin Man Records. Kasety, płyty, winyle - wszystko znajdziemy w ich sklepie, a ich wykonawcy grają często i wszędzie. Ten rok to kolejny udany rok z życia TMR: kolejna płyta Organizmu, wyczekiwane Kobiety, Maki i Chłopaki z nowym albumem, Łagodna Pianka. Łoł! A w przyszłym możemy spodziewać się kolejnych perełek, w tym na pewno Lesław i Administratorr (sprawdzone info). 

W tym miejscu wypada zadać podstawowe pytanie, które wielu z Was zapewne nurtuje od kiedy wyświetliliście tę stronę: Jakie płyty macie szanse dostać od TMR?

***


Organizm - Plaża Babel

Organizm po raz trzeci. Dwie pierwsze płyty były genialne. A jak jest z Plażą Babel? Zespół zmienił wytwórnię z Wytwórni Krajowej na Thin Man Records, zmienił się też jego styl. Bardziej popowy niż post-punkowy, bardziej trafiający do większej rzeszy słuchaczy. Ale czy to źle? Nie, nie jeśli ma się za tekściarza Jędrzeja Dąbrowskiego, który potrafi pisać takie kawałki, że tylko słuchać, słuchać i słuchać. To nie jest najlepsza płyta Organizmu, ale jest bardzo dobra. I należy ją poznać, jeśli uważa się za fana polskiej muzyki rozrywkowej w niezależnym znaczeniu.

Kobiety - Podarte sukienki

Zespół legenda, zespół wizytówka Thin Man Records. Uznani, uwielbiani, popularni i rozchwytywani. Jeśli nie przez muzykę, to na pewno przez teksty, pełne ironii, melancholii, żartów i trzeźwego spojrzenia na rzeczywistość. Ale Kobiety i ich najnowszy album Podarte sukienki to także muzyka. Chwytliwa, wyprodukowana perfekcyjnie, z masą hitów, które pewnie wybrzmiewają w Polskim Radiu (tak?), z masą dobrych piosenek. To chyba najlepszy strzał TMR w tym roku i nie jestem pewna, czy zostanie szybko pobity, choć jak w zapowiedzi Bożonarodzeniowego Kiermaszu Płytowego mówił Robert Przyszlak, w 2016 roku mają ukazać się prawdziwe cudeńka. No ale Kobiety to Kobiety, a Podarte sukienki pewnie znajdą się w większości podsumowań rocznych. Ale czy to coś dziwnego?
Maki i Chłopaki - Tańcz

Dziś ukazała się nasza recenzja Tańcz, z której wynika, że najnowszy album Maków i Chłopaków to bardzo dobre wydawnictwo. To prawda. Zespół z Mrozów gra indie w różnych wariantach, a dzięki chwytliwym melodiom i ciekawym tekstom zyskał uznanie fanów muzyki okołorockowej i rockowej w Polsce. Tańcz to zbiór w większości bardzo ładnych piosenek. O życiu, o relacjach damsko-męskich, o imprezach i porażkach. Kto z nas tego nie przeżył, niech pierwszy rzuci kamieniem.

Bye Bye Butterfly - Do Come By

Ola Bilińska i Daniel Pigoński grają razem chłodny electropop. Do Come By recenzowałam latem i po tych kilku miesiącach mogę ponownie podpisać się pod tym, co wówczas napisałam. Bardzo ładne melodie wygrane na syntezatorach, uroczy śpiew Bilińskiej. Dobre utwory, ba, bardzo dobre. 

Hoszpital - Weszoło

Kolejny reprezentant TMR, którego siłą są teksty. Rozmarzona aura w warstwie melodyjnej, ponownie chwytliwe kompozycje, a tytuł przewrotny, bo wcale tak wes(z)oło na Weszoło nie jest. Oprócz tekstów Michała Bielawskiego znajdziemy tu także „Ja chciałbym być poetą” Andrzeja Bursy. 

Sampler Thin Man Records


***


Wszystko, co musicie zrobić, to wysłać nam maila na nasz specjalny adres: plytowygrudzien@fyh.com.pl. W tytule musicie napisać „Konkurs świąteczny: nazwa wytwórni, której płyty rozdajemy” (w tym wypadku „Konkurs świąteczny: Thin Man Records”). A w treści maila musicie odpowiedzieć na proste pytanie: „Jaki jest Twój album roku?”

W każdej serii będziemy przedstawiać inne wytwórnie i inne albumy. Odpowiedzi możecie do nas przysyłać od dzisiaj do 23 grudnia. W Wigilię wielkie rozwiązanie całości. Podawane przez Was albumy nie muszą być związane z daną wytwórnią. Chodzi o wszystkie wydawnictwa, które ukazały się w 2015 roku.

***

Ho, ho, ho!

Agata Pietrowska

POLECAMY LEKTURĘ:
BOŻONARODZENIOWY KIERMASZ PŁYTOWY: Thin Man Records
RECENZJA: Maki i Chłopaki - Tańcz
RECENZJA: Organizm - Plaża Babel
RECENZJA: UL/KR - Ament
RECENZJA: Bye Bye Butterfly - Do Come By
RECENZJA: Drekoty - Persentyna
RECENZJA: Hoszpital - Weszoło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw wiadomość.