poniedziałek, 14 grudnia 2015

PŁYTOWY GRUDZIEŃ W FYH: Nowe NagraniaPłytowy Grudzień w FYH w pełni. Do 23 grudnia rozdajemy paczki muzyczne przygotowane razem z wieloma wytwórniami, które lubimy, szanujemy i wspieramy. Dziś Nowe Nagrania i albumy sprezentowane przez założyciela oficyny, Mikołaja Bugajaka.Kilka lat już na karku, a numer katalogowy na koniec bieżącego roku to dopiero 009. Ale Mikołaj Bugajak nie idzie w ilość, a w jakość. To ważne, bo często ta zasada jest łamana, a kolejne albumy ukazujące się nakładem tej czy tamtej wytwórni to po prostu żart. Z Nowymi Nagraniami jest inaczej, bo Noon stawia na artystów dobrych, choć często - niestety - niedocenianych. 

Największą sławę Nowym Nagraniom (a tym samym zysk ze sprzedaży) przyniosła wspólna płyta Noona i Vatti Vatti z ubiegłego roku. Ale wytwórnia ma w swoim katalogu także inne warte uwagi albumy. Na przykład Patch Work Giacomo, który ukazał się w 2011 roku, czy wydawnictwa Ferna lub Random Trip. Nie zapominajmy o Algebrze Hatti Vatti oraz solowych krążkach Mikołaja Bugajaka: Strange Sounds and Inconceivable Deeds, Gry Studyjne czy Bleak Output Max i Pewne Sekwencje. A co Mikołaj (Święty i też Bugajak) i FYH zostawili w worku? 

HV/NOON - HV/NOON
Współpraca Mikołaja Bugajaka (Noon) i Piotra Kalińskiego (Hatti Vatti) w ubiegłym roku zbierała niemal same pozytywne opinie. Czy to dziwi? Nie. Noon to jeden z bardziej utalentowanych producentów, HV natomiast nie dość, że dobrze gra na gitarze, to i także potrafi ukręcić dobre bity. A na HV/NOON na featuringach nieźle odnaleźli się O.S.T.R., Małpa, Misia Furtak, Eldo i Hades. No i Jotuze. Muzyka miasta, klasyk już przed premierą, przy okazji pierwszych singli. No i największe chyba wydawnictwo pod szyldem Nowych Nagrań. 

HV/NOON - Versions
Jeśli ktoś się zastanawiał, jak brzmiałby wspólny album Noona i Hatti Vatti bez gości, którzy udzielili się na HV/NOON, to teraz ma odpowiedź. Wydany w zaledwie tysiącu egzemplarzy (jeden z tysiąca u nas!) Versions to pozbawiony featuringów zapis ubiegłorocznego szlagieru. Perełka, rarytas, skarb dla kolekcjonerów. Tę płytę każdy fan dobrej muzyki po prostu musi mieć na półce (czy to dzięki Płytowemu Grudniowi, czy w styczniu jako obowiązkowy zakup).

Giacomo - Patch Work
Prawdziwy rarytas i płyta chyba już nieźle zapomniana. Drugi numer katalogowy Nowych Nagrań, jednocześnie pierwszy artysta w wytwórni, którym nie był Mikołaj Bugajak. Rzecz tyczy się Giacomo, producenta związanego z Canteen Records, a Patch Work to album w pełni instrumentalny i różnorodny. Giacomo bowiem bazuje na hip-hopie, folku, nagraniach akustycznych, w skrócie eksperymentalnych. No różnorodnych. Jego debiut dla Nowych Nagrań był płytą ciekawą. I nadal taką jest! Kto nie sprawdził, a miał na to czas od 2011 roku, powinien poprawić ten stan. 

Hatti Vatti - Algebra
Dwudzieste trzecie miejsce w naszym rankingu najlepszych polskich płyt 2013 roku. Piotr Kaliński, zanim zaczął nagrywać z Noonem jako HV/NOON, wydał w Nowych Nagraniach swoją Algebrę. Na co dzień wówczas gitarzysta trójmiejskiego Gówna, na solowym wydawnictwie odsłonił swoją drugą stronę - eksperymentalną, elektroniczną, bardzo stonowaną i inspirowaną brzmieniami iście arabskimi. Bardzo ładny album, bez dwóch zdań. 

***


Wszystko, co musicie zrobić, to wysłać nam maila na nasz specjalny adres: plytowygrudzien@fyh.com.pl. W tytule musicie napisać „Konkurs świąteczny: nazwa wytwórni, której płyty rozdajemy” (w tym wypadku „Konkurs świąteczny: Nowe Nagrania”). A w treści maila musicie odpowiedzieć na proste pytanie: „Jaki jest Twój album roku?”

W każdej serii będziemy przedstawiać inne wytwórnie i inne albumy. Odpowiedzi możecie do nas przysyłać od dzisiaj do 23 grudnia. W Wigilię wielkie rozwiązanie całości. Podawane przez Was albumy nie muszą być związane z daną wytwórnią. Chodzi o wszystkie wydawnictwa, które ukazały się w 2015 roku.

***

Ho, ho, ho!

Dagmara Klobuszyńska

POLECAMY LEKTURĘ:
PŁYTOWY GRUDZIEŃ W FYH: Wszystkie paczki
BOŻONARODZENIOWY KIERMASZ PŁYTOWY: Nowe Nagrania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw wiadomość.