czwartek, 17 października 2013

Gigowy przewodnik: Cafe Kulturalna, listopad 2013

Prezentujemy listopadowy rozkład koncertów i imprez w Cafe Kulturalna.
















07.11 czwartek, 22:00
wstęp: 15 pln

PRZEMYSŁAW ETAMSKI // RAW + ŁUKASZ RYCHLICKI // KONCERT

Przemysław Etamski (wł. Przemysław Jankowiak)

Urodził się i wychował w Szczecinie, obecnie mieszka w Trójmieście. Gra w duetach z Robertem Piernikowskim (SYNY) oraz z Pawłem Szpurą (RAW), jest pomysłodawcą labelu Latarnia, który obecnie współtworzy z Wojciechem Krasowskim (wcześniej Few Quiet People). Tworzy trudną do zdefiniowania muzykę na pograniczu eksperymentalnej elektroniki, muzyki improwizowanej i samplingu. Mimo młodego wieku jest muzykiem doświadczonym o rozpoznawalnym stylu a szeroki zakres inspiracji i poszanowanie dla tradycji muzyki pozwala mu skutecznie unikać klasyfikacji – w szerokim katalogu jego największych fascynacji znajdziemy zarówno muzykę korzenną, awangardowy jazz i elektronikę jak i klasyczny hiphop. Jako Etamski wydał do tej pory trzy płyty (ostatnią – Lovely Interstellar Trip w 2012 roku), grał m.in. na festiwalach Unsound w Krakowie, Transvizualia w Gdyni, Multiplace w Brnie i supportował takich artystów jak Fennesz czy Moritz Von Oswald Trio. Współpracował również z wieloma uznanymi artystami polskiej sceny,  oprócz Piernikowskiego i Szpury m.in: Kristen, Konrad Smoleński, Wojciech Bąkowski, Dawid Szczęsny, Peve Lety, Małgorzata Penkalla.

RAW

Duet znakomitego perkusisty Pawła Szpury (Hera, Cukunft, Wovoka, Lotto) oraz Przemysława Jankowiaka (Etamski, Syny), który gra na syntezatorze i samplerze. Jankowiak, występując jako Etamski eksploruje rejony samplingu, improwizowanej elektroniki oraz eksperymentalnego hiphopu. Paweł Szpura to jeden z najlepszych i najbardziej aktywnych obecnie perkusistów free jazzowych w Polsce. Grał z wieloma wielkimi postaciami jazzu, m.in. Hamidem Drakiem, Mikołajem Trzaską, Michaelem Zerangiem, Peterem Brotzmannem, Pheeroanem akLaff’em. Na scenie zatem gęsta, pełna detali, a jednocześnie organiczna i przestrzenna elektronika Jankowiaka spotyka się z bardzo czujną i kreatywną grą Pawła Szpury. Muzycy często sięgają po minimalizm, ale nie stronią również od transowych elementów którymi dopełniają cierpliwie budowane elektroakustyczne kolaże. RAW trasę jesienną rozpoczyna od koncertu w warszawskiej Cafe Kulturalna (7.11), gdzie do duetu dołączy Łukasz Rychlicki (Kristen). Następnie udają się na gdański festiwal Jazz Jantar (9.11 Klub Żak) gdzie będą supportować m.in. The Necks oraz do Szczecina (16.11 Odra Zoo). Kolejna mini trasa odbędzie się w styczniu (m.in. Wrocław, Kraków).

Linki:


08.11 piątek, 22:00
wstęp: 20 pln

DISTORTED CLUB: SEAN NICHOLAS SAVAGE (ARBUTUS, CAN) // SUPPORT: ADAM REPUCHA // KONCERT

Sean Nicholas Savage – podpora Arbutus, w rodzinnym Quebecu ma status legendy. Człowiek, który napisze dwanaście piosenek zanim wstaniesz z łóżka. I zaśpiewa je głosem chorego kanarka. Piszą o nim różnie: wariat, geniusz, filozof, pop-prorok. Grimes, Mac DeMarco, Doldrums, Blue Hawaii czy Shlohmo wszyscy mianują się jego uczniami, czemu dali wyraz na kompilacji coverów jego piosenek.

Listopadowy Distorted Club to powrót Seana do Kulturalnej. Kto był na jego solowym gigu na tarasie dwa lata temu, ten wie, że być trzeba. Okazja do pojawienia się zresztą podwójna, bo Sean pojawi się tym razem z pełnym zespołem. A w składzie berlińskich przeszczepieńców znaleźli się znani skądinąd Adam Byczkowski (Better Person) i Karol Kadłucki. Wieczór otworzy zaś jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic stolicy – Adam Repucha. Adam gra rzadko, czasem wręcz niechętnie. Dla nas i Seana zrobi wyjątek. Podobnie jak kiedyś zrobił go choćby dla Vincenta Moona z okazji Take Away Show. Płyta? Może. Kiedyś. Pozostaje nam więc nadzieja i sporadyczne koncerty.

LINKI:

09.11 sobota, 22:00
wstęp: TBA

WARSOUL: BILAL // KONCERT

Oryginalny członek prestiżowego klubu Soulquarians, do którego należały największe osobowości soul'u i hip hop'u naszych czasów - m.in. Questlove, D'Angelo, Erykah Badu, Common, Q-Tip, Mos Def, Talib Kweli  i legendarny J Dilla. To właśnie on współprodukował debiutancki album Bilala "1st Born Second", w którego brzmieniu maczali palce również Dr Dre i Raphael Saadiq. Obiecującą karierę spowolnił incydent z przedpremierowym przeciekiem do internetu drugiej płyty wokalisty, "Love For Sale", w wyniku którego label zrezygnował z wydania materiału. Jednak znakomity materiał obronił się sam i kiedy po kilku latach przerwy, Bilal wznowił działalność koncertową, okazało się, że fani doskonale znają jego niepublikowane oficjalnie piosenki (nic dziwnego, skoro zawierający je bootleg miał ponad pół miliona ściągnięć w sieci).

Dziewięć lat po swoim debiucie, Bilal powrócił na półki sklepów płytowych znakomitym albumem "Airtight's Revenge", z którego utwór "Little One", opowiadający o chorym na autyzm synu artysty, przyniósł mu drugą nominację do nagrody Grammy. Na kolejny krążek nie trzeba było już długo czekać - "Love Surreal" ujrzał światło dzienne wiosną tego roku.
Wśród gości znalazł się między innymi Robert Glasper, z którym Bilal sporo ostatnio współpracuje. Album został powitany z olbrzymim zachwytem zarówno przez fanów jak i krytyków, debiutując na pierwszym miejscu najlepszych płyt R’n’B w zestawieniu iTunes.

"Naturalnym żywiołem Bilal'a są kipiące energią występy na żywo, podczas których artysta w pełni ujawnia swoją nieposkromioną muzyczną wyobraźnię i temperament. Soul, jazz i funk stanowią jedynie punkt wyjściowy do eksperymentów z formą i ekspresją. Bilal za każdym razem zaskakuje i wywołuje silne emocje, a ogromna charyzma i talent wskazują na to, że jego kariera będzie rozwijać się jeszcze przez wiele lat. Już teraz wiadomo, że fani dobrej muzyki nigdy o nim nie zapomną, a kolejne pokolenia słuchaczy będą odkrywać go na nowo."  /Maceo (Warsoul)/

W Warszawie Bilal wystąpi w siedmioosobowym składzie w ramach europejskiej trasy promującej album "A Love Surreal". Będzie to pierwszy występ artysty w Polsce.


13.11 środa, 22:00
wstęp: 20 pln

CONTEMPORARY NOISE QUINTET GRA DO FILMU „KOT I KANAREK” // KONCERT + POKAZ FILMU

Contemporary Noise Quintet

Muzykę zespołu można określić jako energetyczny jazz, z elementami muzyki filmowej, jednak różnorodność dźwięków nie pozwala jednoznacznie zaszufladkować wypracowanego przez muzyków stylu. Formacja założona została przez braci Kapsa, wcześniej współtworzących Something Like Elvis. Zespół aktualnie związany z niemiecką firmą wydawniczą Denovali Records ma na koncie cztery płyty długogrające. Jesienią 2006 ukazała się debiutancka płyta zespołu „Pig Inside The Gentleman”, która zebrała bardzo pozytywne recenzje i została jedną z płyt roku w plebiscycie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Kolejne płyty to "Theatre Play Music" - zapis ilustracyjnej muzyki do przedstawienia teatralnego, "Unaffected Thought Flow" - pierwszy album
nagrany jako sekstet oraz najnowsza płyta pod tytułem "Ghostwriter's Joke". Płyty CNQ/CNS są wydawane także w Japonii przez Zankyo Rec.

Granie do niemych filmów to specjalność zespołu w ostatnim czasie. Mają na koncie występy do takich obrazów jak  “Banici”, “Piccadilly“, “Gabinet Doktora Caligari”, „The Kid” oraz „Światła wilekiego miasta” Chaplina, do którego Kuba Kapsa napisał utwory na duży, piętnastoosobowy skład.

Contemporary Noise Quintet w składzie:

Kuba Kapsa – piano
Wojtek Jachna – trąbka
Kamil Pater – gitara
Antoni Olszewski – kontrabas
Bartek Kapsa – perkusja



Kot i kanarek (The Cat and the Canary)
Gatunek: horror/komedia
Czas trwania: 82 min
Reżyseria Paul Leni
Produkcja USA 1927

W wiekowym gotyckim domu, 20 lat po śmierci starego Cyrusa Westa, gromadzą się jego krewni, aby wspólnie usłyszeć ostatnią wolę zmarłego. Chociaż nikt z nich nie szanował zbytnio starca, wszyscy liczą na otrzymanie jego wielkiego majątku. Niespodziewanie całą fortunę oraz rodzinne diamenty otrzymuje Annabelle West – ostatni potomek rodziny Westów. Jest jednak jeden warunek – spadkobierczyni musi dowieść przed lekarzem iż jest zdrowa psychicznie. Jeżeli jednak okaże się chora psychicznie spadek przejmie osoba, której nazwisko znajduje się w kopercie, którą posiada notariusz Crosby. Niestety znika on w tajemniczych okolicznościach. W zamku zaczynają się dziać dziwne rzeczy...

Zgromadzeni niecierpliwie oczekują na przybycie psychiatry, gdy dowiadują się o ucieczce maniakalnego mordercy. Młoda Anabelle, niczym "kanarek wśród kotów", zostaje osaczona w starym domu, pośród nieprzychylnych jej ludzi, z których jeden jest mordercą.

16.11 sobota, 22:00
wstęp: TBA

PICTORIAL CANDI // PREMIERA PŁYTY „DRINK” // KONCERT

Pictorial Candi to pseudonim niekonwencjonalnej argentyńskiej piosenkarki Candelarii Saenz Valiente i jej kolegów z zespołu – Marcina Maseckiego, Tomka Popa i Adama Byczkowskiego. Do grupy niedawno dołączyła także Małgorzata Penkalla. W listopadzie działający w Warszawie zespół wyda swój drugi album „Drink” w postaci butelki napoju z kodem  pozwalającym ściągnąć płytę umiejscowionym na tylnej etykietce. To produkcja DIY, pomyślana jako ucieczka od przestarzałej formy, jaką jest płyta CD.

„Drink” nie zamyka się w jednym gatunku muzycznym, choć gdyby takowym była „psychodeliczna składanka”, to byłoby to; kilka świetnych, pasujących do siebie piosenek, które natychmiast musiały ujrzeć światło dzienne. Słuchacze z poważnymi wahaniami nastroju na pewno docenią ten album. Od ody kalifornijskiego bitnika, poprzez postpunkową, przesiąkniętą Bowiem balladę, po przyjemną, wolną piosenkę z psychodelicznym rdzeniem (i monologiem Philipa Seymoura Hoffmana), popowy hit o równoległych kosmosach i fraktalach, czy w końcu brudny, industrialny kawałek techno, który trwa 20 minut. Jest i cover piosenki R Steviego Moore'a w postaci bonus tracka.

„Drink” dobrze łączy się z pierwszym albumem „Eat Your Coney Island”. Obie płyty w pewien sposób nawiązują do tego samego fantazmatu: mola w starym, wakacyjnym kurorcie. Pomyśl o Coney Island, Brighton, Sopocie lub Marsylii. Oba albumy są bardzo romantyczne.

Skład zespołu:

Candelaria Saenz Valiente
Marcin Masecki
Tomek Pop
Adam Byczkowski

Nagranie, mix i mastering: Michał Kupicz
Remix ostatniej piosenki: Eddie Stevens

22.11 piątek, 22:00
wstęp: TBA

AM RADIO // IMPREZA

Więcej informacji niedługo pojawi się na naszej stronie i FB.

23.11 sobota, 22:00
wstęp: 20 pln

IZA KOWALEWSKA // PREMIERA PŁYTY “DIABEŁ MI CIĘ DAŁ”

Do tej pory znaliśmy ją głównie z Muzykoterapii i współpracy m.in. z Noviką, Fiszem i Emade, Jamalem czy Ostrym. Teraz poznamy solowe oblicze Izy Kowalewskiej. Pierwsza solowa płyta artystki będzie zatytułowana "Diabeł mi cię dał" i ukaże się 15 października. W pięknych melodiach i trafnych strofach Iza - jako kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka z szerokim wachlarzem ekspresji głosu - opowiada o relacjach między kobietą i mężczyzną - raz lirycznie, raz dramatycznie - wprowadzając słuchacza w świat walki o miłość (nie zawsze jednoznaczną). „Diabeł mi Cię dał” to inspiracja źródłami piosenki - jej śpiewnością i czytelną narracją. Do współpracy przy albumie Iza zaprosiła znakomitych muzyków - Joannę Dudę, Dominika Trębskiego, Marcina Ułanowskiego oraz Jacka Szafrańca. Gościnnie wystąpił m.in. Bernard Maseli - współpracujący na co dzień z tuzami światowego jazzu.

Skład zespołu:

Iza Kowalewska - głos
Joanna Duda - piano
Marcin Ułanowski - perkusja
Jacek Szafraniec – bas
trąbka











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw wiadomość.